Chata Rybacka: Tradycje nad Morzem

06 / 12 / 2023
Artykuły
Skopiowano!

Muzeum Chata Rybacka w Jastarni to wyjątkowy zabytkowy obiekt, który przenosi nas w czasy dawnych tradycji. Położone przy malowniczej ul. Rynkowej 10, przechowuje historię i kulturę rybaków.

Chata Rybacka, wybudowana w 1881 roku, stanowi prawdziwą perłę architektury. To niemal w całości drewniana konstrukcja, wzniesiona z surowców wtórnych, a dokładniej z drewna pozyskanego z rozbitych statków. Przy wejściu do muzeum od razu czujesz klimat minionych wieków. Wnętrze chaty to autentyczne wyposażenie tradycyjnej rybackiej chaty wraz z obejściem gospodarczym. To jak podróż w czasie, przenosząca nas do okresu od XV do XIX wieku. Część kuchenna zachwyca swoją prostotą i pięknem. Możemy podziwiać ułożone w tradycyjnym kredensie talerze zdobione motywami kwiatowymi, półmiski, maselniczki i kufle do piwa o pojemności 1 litra. Garnki na piecu, podwieszane półki, niecki, opałki – wszystko to pozwala sobie wyobrazić, jak rybacka rodzina żyła i funkcjonowała na co dzień.

Jeśli wejdziemy do obory, zauważymy narzędzia użytkowe wykorzystywane do uprawy ziemi. Pomimo trudnych warunków dla rolnictwa, mieszkańcy Jastarni potrafili zagospodarować nawet niewielkie fragmenty ziemi. Możemy tu zobaczyć siekacze, radło do obsypywania młodych kartofli, motykę oraz jarzmo do zaprzęgu krów. To fascynujące świadectwo życia w przeszłości.

Muzeum Chata Rybacka to także wspaniała kolekcja narzędzi i sprzętów rybackich, które pochodzą z różnych okresów historycznych. Możemy zapoznać się z żakami, czyli sieciami używanymi do połowu węgorzy, a także z licznie wystawionymi koszami do ryb, pływakami, ciężarkami i czerpakami do wody. Na wyposażeniu łodzi znajdziemy kompas, zegar oraz lampę, które przydawały się rybakom podczas połowów.

To nie tylko zbiór eksponatów, ale także fascynująca podróż w czasie i przestrzeni. W muzeum odkrywamy, jak trudne, ale zarazem fascynujące było życie rybaków w Jastarni.

Muzeum Chata Rybacka powstało dzięki staraniom Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Jastarni. Celem było zachowanie i przywrócenie dawnej chaty rybackiej do życia. Prace konserwatorskie przy budynku trwały do 1991 roku, a potem rozpoczęto zbieranie eksponatów muzealnych. Oficjalne otwarcie Chaty Rybackiej miało miejsce 2 maja 1992 roku, od tego czasu jest to jedna z ważnych atrakcji turystycznych w sezonie letnim.

Podczas zwiedzania muzeum możesz przenieść się w czasie i wyobrazić sobie, jak wyglądało życie rybaków na wybrzeżu Bałtyku. To niezwykłe przeżycie i okazja do zrozumienia historii i tradycji mieszkańców Helskiej Kosy. Muzeum jest otwarte od 1 czerwca do 30 września, codziennie, w godzinach 14:00-18:00, z wyjątkiem poniedziałków.

Muzeum Chata Rybacka to nie tylko miejsce, gdzie historia ożywa, to także przywołanie ducha przeszłości i hołd złożony rybakom, którzy tworzyli tę wyjątkową społeczność.

Szukasz noclegu nad morzem?

Zobacz apartamenty