Fortyfikacje wojenne: Historia na Wyciągnięcie Ręki

06 / 12 / 2023
Artykuły
Skopiowano!

Planując wycieczkę, urlop lub wakacyjny wypoczynek w Jastarni lub na Półwyspie Helskim, warto odwiedzić Skansen Fortyfikacji Ośrodek Oporu, gdzie można zobaczyć cztery imponujące bunkry bojowe, wybudowane w 1939 roku w celu obrony półwyspu.

Pierwszym z tych bunkrów jest „Sabała”, ciężki schron bojowy przystosowany do broni maszynowej. Schron ten został wyposażony w sposób analogiczny do bunkra „Saragossa”, ale zwiększono jego uzbrojenie do trzech ciężkich karabinów maszynowych.

Drugi bunkier, o nazwie „Sęp”, usytuowany jest na plaży od strony Morza Bałtyckiego. Był on trudny do zamaskowania, dlatego zastosowano grubsze ściany niż w przypadku pozostałych obiektów. Grubość ścian zewnętrznych wynosiła od 125 do 330 cm, a pancerze w ścianach miały grubość 25 mm. Kopuła pancerna miała natomiast 180-200 mm grubości. Dzięki tym modyfikacjom bunkier zapewniał ochronę przed uderzeniem pocisku o kalibrze 220 mm, przy jednokrotnym trafieniu w dane miejsce.

Trzeci bunkier, o nazwie „Saragossa”, znajduje się przy wejściu na plażę 39. To kolejny ciężki schron bojowy, przystosowany do broni maszynowej. Grubość ścian zewnętrznych wynosiła tu od 100 do 180 cm, a pancerze w ścianach między 25 a 120 mm. Kopuła pancerna miała grubość 180 mm. Podobnie jak „Sęp”, bunkier ten zapewniał ochronę przed uderzeniem pocisku o kalibrze 220 mm, przy jednokrotnym trafieniu w dane miejsce.

Czwarty bunkier, „Sokół”, to także schron bojowy przystosowany do broni maszynowej. Jest on podobny do bunkra „Sęp” i został umiejscowiony nad zatoką Pucką, aby zabezpieczyć pozycję od strony plaży.

Od roku 2005, ten historyczny obszar służy jako Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej im. Kontradmirała Włodzimierza Steyera. Dzięki projektowi „Zagospodarowania dla celów turystycznych polskich fortyfikacji Ośrodka Oporu Jastarnia z 1939 r.”, bunkry zostały odrestaurowane i utworzono również ścieżkę dydaktyczną. Ponadto, odtworzono przeszkody przeciwpancerne i przeciwpiechotne oraz fortyfikacje polowe, włączając w to okopy. Warto zaznaczyć, że większość bunkrów jest zamknięta, z wyjątkiem bunkra „Sęp”, który pozostaje otwarty, ale wnętrze zostało zasypane piaskiem. Na terenie skansenu znajdują się także tablice informacyjne, które dostarczają dodatkowych informacji na temat bunkrów i historii tego regionu.

Schron „Sabała” pełni funkcję muzeum, a w okresie letnim jest otwarty dla zwiedzających. Można tam zobaczyć ekspozycję prezentującą wyposażenie i funkcjonowanie fortyfikacji II Rzeczypospolitej. Co istotne, w duchu „historii żywej”, odwiedzający mogą bezpośrednio dotykać eksponatów. To fascynujące miejsce, które pozwala zrozumieć i docenić historię obrony Półwyspu Helskiego w 1939 roku.

Szukasz noclegu nad morzem?

Zobacz apartamenty