Kasztanowiec: Żywy Pomnik Przyrody

06 / 12 / 2023
Artykuły
Skopiowano!

Kasztanowiec zwyczajny w Jastarni to jedna z pereł tego urokliwego miasta. Należy on do Skarbu Państwa i znajduje się pod opieką Urzędu Miejskiego w Jastarni. To niezwykłe drzewo kryje w sobie bogatą historię i jest istnym pomnikiem przyrody.

Historia tego kasztanowca sięga około 1897 roku, kiedy to Walenty Struck, mieszkaniec Jastarni – Boru, postanowił zasadzić to drzewo. Z troski o przyszłe pokolenia, postawił on ten kasztanowiec, a niedługo po tej nobliwej gestii, wyjechał w poszukiwaniu lepszego bytu na Alaskę, gdzie słuch o jego losie zaginął. Drzewo, które zostawił za sobą, stało się świadkiem upływającego czasu i historii tego malowniczego miasta.

30 września 1982 roku kasztanowiec został oficjalnie zarejestrowany jako pomnik przyrody w centralnym rejestrze w Warszawie, otrzymując numer katalogowy 448. To wyjątkowe drzewo zapiera dech swoją spektakularną koroną, która rozciąga się na imponujące 24 metry. Obwód pnia na wysokości 1,3 metra wynosi 3,21 metra, a wysokość drzewa sięga aż 18 metrów. Pierwsze okazałe konary rozpoczynają się na wysokości 2,90 metra.

Kasztanowiec stoi dumnie pomiędzy ulicami Południową, a Świętej Rozalii, tworząc jednocześnie urokliwy skwer z ławkami, gdzie można odpocząć, delektując się pięknem natury i historią tego miejsca.

Szukasz noclegu nad morzem?

Zobacz apartamenty