Kino Żeglarz: Nostalgiczna Podróż w Czasie

06 / 12 / 2023
Artykuły
Skopiowano!

„Godziny, lata płyną, lecz cóż wiecznie młode jest kino”. Kino Żeglarz w Jastarni stanowi prawdziwą oazę kinowej magii, istniejącą już niemal przez 70 lat. To miejsce, które kryje w sobie bogactwo historii i zaprasza do osobistego odkrycia tej przeszłości. Dla miłośników stylu retro i tęskniących za duchem minionych lat, jest to jak czasoprzestrzenna podróż w przeszłość.

Znajdujące się w Jastarni Kino Żeglarz to jedno z najstarszych budynków w tym malowniczym mieście, co potwierdzają archiwalne zdjęcia z okresu przedwojennego. Historia tego miejsca jest wyjątkowo fascynująca. Początkowo, budynek pełnił funkcję eleganckiej restauracji, a dopiero w latach 50. przekształcił się w kino. Odwiedzając je, przenosimy się w czasie, do ery klasycznych kinematografów.

Wnętrze kina odznacza się niesamowitą aurą. Zapach unikatowy dla kin z lat minionych, czerwone,  fotele i kultowe głośniki Unitry sprawiają, że seans filmowy nabiera wyjątkowego charakteru. Warto zwrócić uwagę na zabytkowy kaflowy piec, który nadaje temu miejscu niepowtarzalnego uroku. Filmy wyświetlane są tu jeszcze z 35-milimetrowej taśmy, dodając dodatkowego wymiaru autentyczności.

Sala kinowa może pomieścić 195 widzów, a poczekalnia stanowi prawdziwą kopalnię historii. Na jej ścianach wiszą plakaty z filmów sprzed lat, fotografie oraz autografy największych gwiazd polskiego kina, takich jak Piotr Fronczewski, Gustaw Holoubek czy Zbigniew Zapasiewicz, które można podziwiać przy dźwiękach muzyki, płynącej z płyt winylowych, nadającej temu miejscu wyjątkowego klimatu.

Kino Żeglarz to jednak nie tylko miejsce projekcji filmów. To przestrzeń kulturalna, w której odbywają się również koncerty, monodramy, przeglądy i wiele innych wydarzeń artystycznych. To idealne miejsce dla tych, którzy poszukują czegoś więcej niż tylko seansu filmowego.

Czymś, co czyni Kino Żeglarz jeszcze bardziej wyjątkowym, jest fakt, że prowadzone jest z ogromną pasją przez trzy pokolenia kobiet: babcię Urszulę, mamę Dagmarę i wnuczkę Patrycję. Ta rodzinna atmosfera nadaje miejscu ciepła i daleko odbiega od anonimowości wielkich multipleksów.

Historia samego Kina Żeglarz jest równie interesująca. Mąż Pani Urszuli, Bogdan Blindow, nazywany „legendarnym kinomaniakiem”, podarował to kino swojej żonie w 1991 roku. Obecnie stanowi to dla nich cenne dziedzictwo i miejsce, w którym wierzą, że kino to kultura, a nie jedynie tania rozrywka. Dlatego prezentują filmy ważne, ambitne i skłaniające do refleksji – także w okresie wakacji.

Kino Żeglarz to także przyjazne miejsce dla zwierząt, co sprawia, że jest idealnym wyborem dla rodzin spędzających wakacje ze swoimi pupilami.

Nie ważne, czy to deszczowy dzień, czy długi letni wieczór – Kino Żeglarz w Jastarni, ul. Portowa 10, oferuje niezapomniane przeżycia i przenosi do magicznego świata historii i kultury filmu.

Szukasz noclegu nad morzem?

Zobacz apartamenty