Latarnia Morska: Widok po Horyzont

06 / 12 / 2023
Artykuły
Skopiowano!

Na malowniczym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, pełnym tajemniczych zakątków, znajduje się wiele latarni morskich, z których jedną z najurokliwszych i najbardziej historycznych jest latarnia morska w Jastarni. Ta majestatyczna budowla stanowi punkt orientacyjny na szlaku latarni morskich, rozciągającym się między latarnią morską Rozewie a latarnią morską Hel. Przybliżmy sobie tę fascynującą historię, która rozpoczyna się już w 1938 roku.

Pierwsza wersja latarni morskiej w Jastarni była konstrukcją o imponującej wysokości 30 metrów. Jej struktura była złożona z delikatnych, stalowych, ażurowych elementów, które nadawały jej wyjątkowy charakter. Źródło światła sprowadzono aż ze Szwecji, co podkreślało wagę tego znaku nawigacyjnego nad Bałtykiem. Niestety, już rok po swoim uroczystym wzniesieniu, latarnia stała się ofiarą tragicznych wydarzeń. W 1939 roku, na początku II Wojny Światowej, została wysadzona w powietrze, ponieważ stanowiła nieodłączny punkt orientacyjny dla wojsk niemieckich.

Historia jednak nie pozwoliła, by to była jej ostatnia odsłona. W 1949 roku na tym samym miejscu, gdzie stała jej poprzedniczka, powstała obecna latarnia morska. Mimo że jej wysokość wynosi zaledwie około 13 metrów, co czyni ją jedną z najniższych wśród latarni morskich w Polsce, to wciąż jest ona prawdziwym arcydziełem konstrukcji. Wykonana w całości z metalu, podobnie jak Latarnia morska Stilo w Sasinie, zachowuje charakterystyczne dla tego typu budowli biało-czerwone pasy na swej wieży. Jej koronę stanowi dziesięciokątna laterna, w której mieści się cylindryczna soczewka o średnicy 500 mm. Źródło światła to dwie lampy o mocy 500 W, współdziałające z mechanizmem zmieniającym żarówki. Automatycznie obsługiwane światło latarni morskiej w Jastarni ma niesamowity zasięg wynoszący 15 Mm, co przekłada się na około 27,78 km, i jest doskonale widoczne zarówno z Zatoki Gdańskiej, jak i z otwartego morza.

Latarnia w Jastarni jest obiektem administrowanym przez Urząd Morski w Gdyni, ale niestety nie jest udostępniana dla turystów do zwiedzania. Przez trudności komunikacyjne wewnątrz wieży, obiekt ten pozostaje tajemnicą ukrytą na rzecz ciekawskich zwiedzających. Jednakże pomimo braku możliwości wejścia do środka, jej obecność i bogata historia nadal zachęcają turystów do podziwiania jej z zewnątrz. Latarnia morska w Jastarni to nie tylko punkt orientacyjny, ale również symbol przeszłości i niezwykłego piękna wybrzeża Bałtyku.

Szukasz noclegu nad morzem?

Zobacz apartamenty