Port Rybacki: Smak Świeżych Ryb

06 / 12 / 2023
Artykuły
Skopiowano!

Port w Jastarni to miejsce o ciekawej historii i wielu atrakcjach zarówno dla turystów jak i miłośników żeglugi oraz rybołówstwa. Powstał w okresie XX-lecia międzywojennego, dokładnie w latach 1926-1931. Niestety, los portu był niezwykle gorzki, gdyż podczas działań wojennych został zniszczony. Na szczęście determinacja i wysiłek ludzi pozwoliły przywrócić mu jego dawny blask w latach 1947-1949.

Jastarnicki port, usytuowany nad brzegiem malowniczej Zatoki Puckiej, pełni dwie główne funkcje: jest przystanią rybacką oraz miejscem, gdzie przycumowują statki pasażerskie. Jego struktura jest podzielona na dwie główne części. W części zachodniej znajduje się basen portowy, który stanowi doskonałe miejsce dla kutrów i łodzi rybackich. To tutaj rybacy wracają z owocami swojej pracy na morzu. Część wschodnia portu to marina jachtowa, gdzie można znaleźć wiele przystani dla jachtów i łodzi rekreacyjnych. To miejsce przyciąga miłośników żeglugi, rekreacji na wodzie i sportów wodnych.

Okres zimowy w Jastarni ma swój urok. Wówczas, gdy mróz trzyma przez kilka dni, można zaobserwować, jak powoli tworzy się tafla lodu w basenie portowym. To widok, który przyciąga nie tylko mieszkańców, ale także turystów.

Sezon letni w Jastarni to prawdziwa uczta dla miłośników aktywności na wodzie. Można tu popływać starymi, tradycyjnymi łodziami kaszubskimi, nazywanymi pomerankami. To unikalne doświadczenie, które pozwala poczuć klimat tej urokliwej okolicy.

W okresie wakacji w marinie jachtowej tętni życie. Motorówki, jachty i żaglówki przybywają tu z różnych zakątków, tworząc kolorowy krajobraz. Oprócz tego istnieje możliwość wynajęcia różnorodnego sprzętu wodnego, w tym kajaków, rowerów wodnych, skuterów i desek windsurfingowych. To idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych i dla tych, którzy pragną w pełni wykorzystać potencjał Zatoki Puckiej.

Nie tylko żeglarze i rekreanci znajdą tu coś dla siebie. Zwiedzanie samego portu oraz mariny jachtowej to również interesująca część wizyty. Można przyjrzeć się życiu rybackiemu i morskim tradycjom. Co więcej, u miejscowych rybaków można zakupić świeżą rybę prosto z ich łodzi. To nie tylko smakowita przekąska, ale także sposobność do poznania lokalnej kultury i kulinarnych tradycji.

Warto odwiedzić port w Jastarni nie tylko dla jego historycznego znaczenia i urokliwego położenia nad Zatoką Pucką, ale także dla bogatej oferty rozrywkowej i możliwości aktywnego spędzania czasu na wodzie. To miejsce, które łączy w sobie dziedzictwo, naturę i aktywność w jednym.

Szukasz noclegu nad morzem?

Zobacz apartamenty