Sosnowe lasy: Spacer w Cieniu Drzew

06 / 12 / 2023
Artykuły
Skopiowano!

Jastarnia, zajmująca niespełna 8 km² powierzchni, usytuowana jest w obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, który obejmuje cały półwysep od 1978 roku. Wspaniałe lasy, przede wszystkim sosnowe, brzozowe oraz dębowe, zajmują aż jedną trzecią obszaru miasta i jego okolic. To właśnie tutaj można napotkać typowe dla parku torfowiska, z którymi związane jest zamieszkanie wielu rzadkich gatunków ptaków, co czyni to miejsce niezwykle atrakcyjnym dla miłośników przyrody.

Jastarnia, ze względu na swoje wyjątkowe położenie, walory przyrodnicze i klimatyczne, przez wiele dziesięcioleci znajdowała się na liście miast uzdrowiskowych. Tu, z powodzeniem leczono schorzenia układu oddechowego oraz układu krążenia.

Jedną z ciekawych atrakcji przyrodniczych w Jastarni jest Ścieżka Przyrodnicza „Torfowe Kłyle”. Trasa ta skoncentrowana jest głównie na pieszych wędrówkach, ale do Wieży Widokowej prowadzi utwardzona droga, dostępna również dla rowerzystów. Ścieżka obejmuje trzy główne punkty obserwacyjne: Wieżę Widokową, Brzeg Zatoki Puckiej oraz Las Dębowy (zwany dąbrówką). Jej długość wynosi około 1,9 km.

Torfowe Kłyle, zlokalizowane na zachodniej części największej równiny nadzatokowej na półwyspie Helskim, to obszar o bogatej historii. W języku kaszubskim nazwa ta oznacza zalane wodą wyrobiska torfowe. To bagienne tereny, które kontrastują z nadmorskimi wydmami. Obszar ten jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków ptaków, szczególnie podczas ich wędrówek wiosennych i jesiennych. Już w 2000 roku obszar ten został ustanowiony użytkiem ekologicznym.

Dla ułatwienia poznawania piękna tego regionu, w trzech miejscowościach gminy Jastarnia wyznaczono ścieżki przyrodnicze, które są opisane na specjalnych mapach. Te szlaki są oznakowane strzałkami kierunkowymi, tablicami informacyjnymi oraz mapami. Na tablicach znajdują się również ciekawe informacje, m.in. o sztucznych umocnieniach brzegu morskiego, historii portu w Jastarni oraz torpedowniach widocznych z brzegu Zatoki Puckiej.

Warto dodać, że do ścieżek przyrodniczych można dojechać rowerem po wyznaczonych drogach rowerowych. Jednakże same ścieżki bywają dostępne wyłącznie dla pieszych. Wyprawiając się na te trasy, warto zabrać ze sobą lornetkę, ponieważ Półwysep Helski to doskonałe miejsce do obserwacji ptaków. Przystanki umieszczone wzdłuż ścieżek ułatwiają obserwacje ornitologiczne.

Zapraszamy do odkrywania uroków przyrody na ścieżkach przyrodniczych:

  • w Kuźnicy – UROCZYSKO KAŻA i GÓRA LIBEK,
  • w Jastarni – TORFOWE KŁYLE oraz stanowisko obserwacji ptaków wodnych w porcie,
  • w Juracie – ŻYZNE LASY Z ORLICĄ.

Dodatkowo, w Gminie Jastarnia istnieje również ścieżka rowerowa licząca 16 km długości, biegnąca wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 216. Jest to część trasy rowerowej Hel-Puck, która zapewnia piękne widoki i niezapomniane wrażenia rowerzystom.

Szukasz noclegu nad morzem?

Zobacz apartamenty