Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny: Dla Miłośników Architektury

06 / 12 / 2023
Artykuły
Skopiowano!

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni to perełka architektury sakralnej, wpisana w piękno wybrzeża Morza Bałtyckiego. Ten rzymskokatolicki kościół parafialny w stylu neobarokowym przyciąga uwagę zarówno swoją historią, jak i unikalnym wystrojem.

Historia tego kościoła jest fascynująca. Budowa tej wzniesionej z cegieł świątyni, rozpoczęła się 1 sierpnia 1932 roku, dzięki wytrwałym staraniom księdza Pawła Stefańskiego i zaangażowaniu parafian. To wspólnota wiernych, pełna zapału i wiary zbudowała ten dom modlitwy. Nowa świątynia została poświęcona i konsekrowana przez biskupa Stanisława Okoniewskiego, co stanowiło wyjątkowe wydarzenie dla lokalnej społeczności.

W okresie międzywojennym kościół zyskał trzy ołtarze oraz przepiękną ambonę w kształcie łodzi unoszonej przez fale morskie. Całe wnętrze świątyni przesiąknięte jest elementami morskimi i rybackimi, co stanowi unikalną cechę tego miejsca. Ołtarze i wyposażenie wnętrza, w tym także konfesjonał i ławki, zostały zaprojektowane i wykonane przez Mikołaja Cichosza, utalentowanego artystę z Pelplina, przed II wojną światową, a dalsze prace wykończeniowe zostały podjęte w 1947 roku.

W latach 1954-1955, witraże zaprojektowane przez krakowskiego artystę plastyka Adama Bunscha, znalazły swoje miejsce w świątyni. Te niezwykłe dzieła sztuki znajdują się w prezbiterium, w nawie głównej i pod chórem, wprowadzając do kościoła atmosferę niesamowitego piękna i duchowej refleksji. Również w 1958 roku Adam Bunsch stworzył stacje Drogi Krzyżowej, które są dodatkowym bogactwem tego miejsca.

Kolejne prace przy kościele miały miejsce w 1956 roku, kiedy to ukończono wieżę, nakrytą blachą miedzianą, zaprojektowaną przez gdańskiego architekta Kazimierza Macura. Ten sam architekt miał zaszczyt zaprojektować w 1971 roku drzwi wejściowe do świątyni. W 1966 roku przebudowano prezbiterium, umieszczając w nim marmurowy ołtarz zwrócony ku wiernym, co było odpowiedzią na nowe wymagania liturgii. W kościele pojawiła się także marmurowa mozaikowa posadzka, dodając jeszcze więcej uroku wnętrzu.

Świątynia kryje w sobie cenne dzieła sztuki, takie jak obraz Trójcy Świętej namalowany przez Hermana Hana czy obraz Matki Bożej Świętolipskiej, pochodzący z XVI-XVII wieku. To miejsce jest również pełne historycznych obrazów, które kryją w sobie ducha przeszłości i tajemniczość wieków.

Wnętrze kościoła zachwyca także polichromią o barwach biało-niebiesko-seledynowych, charakterystyczną dla Kaszub. Na jednej ze ścian umieszczono kopię cudownej figury Matki Boskiej Swarzewskiej, zamkniętą w szklanej gablocie. Na zewnątrz budowli, przy wejściu do kościoła, przyciąga uwagę metaloplastyczna róża wiatrów. Z wieży rozlegają się niesione przez wiatr dźwięki dzwonów – „św. Piotra” (patrona rybaków), „św. Józefa” (patrona Jastarni), „św. Rozalii” (patronki Boru) i „św. Wojciecha” (patrona Pomorza).

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni jest prawdziwą perłą na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, która zachwyca swoją architekturą, dziełami sztuki i głęboką duchowością.

W niedziele msze odbywają się w godzinach 8.00, 10.00, 11.30, 16.30, a w czasie wakacji msza popołudniowa odbywa się o 18.30 (zamiast o 16.30) i dodatkowo o 20.30.
W dni powszednie msze odbywają się w godzinach 7.00, 8.00, 18.00
.

Szukasz noclegu nad morzem?

Zobacz apartamenty