Muzeum pod Strzechą: W Głąb Historii Rybołóstwa

06 / 12 / 2023
Artykuły
Skopiowano!

Muzeum Pod Strzechą w Jastarni, znajdujące się na malowniczej ul. Mickiewicza 31, to magiczne miejsce, w którym czasy przeszłe ożywają przed naszymi oczami. To prywatna kolekcja, niestety już świętej pamięci Juliusza Strucka, człowieka, który przez lata z pasją gromadził dawne sprzęty rybackie, używane kiedyś do połowu ryb w tajemniczych wodach Bałtyku.

Kiedy kroczysz przez próg tego muzeum, przenosisz się w czasie do epoki, w której ryby stanowiły życie i źródło utrzymania dla kaszubskich rybaków. Juliusz Struck, z ogromnym zamiłowaniem i wiedzą, oprowadzał po muzeum, dzieląc się fascynującymi historiami z życia tych ludzi. W jego opowieściach ożywały też kaszubskie legendy, a przede wszystkim, demonstrowane były sposoby używania poszczególnych eksponatów.

W muzeum znajdziesz wiele skarbów z przeszłości. Oprócz sieci rybackich i narzędzi do połowu ryb, przeniesiesz się w czasie do izby rybackiej z początków XIX wieku. Tu zgromadzone są dawne przedmioty gospodarstwa domowego, które odtwarzają atmosferę życia tamtych dni.

Ale to nie koniec atrakcji. Na parterze muzeum działa nadal czynny zakład szkutniczy. Tutaj powstają łodzie i części do małych statków. Możesz obserwować rzemieślników w akcji, jak tworzą te wyjątkowe jednostki pływające.

Największą ciekawostką w muzeum jest kleps, narzędzie do chwytania mew i wron. To symbol czasów, kiedy rybacy walczyli z ptakami, które stanowiły zagrożenie dla ich połowów. Oprócz tego, na ekspozycji znajdziesz kołowrotki do sznurka, sieci i wełny, siekiery do cięcia lodu, uspakajacze fal, wielofunkcyjne kaszysze, kosze transportowe, ławę do strugania drewnianych butów, szelki do wyciągania sieci, latarkę-piecyk, a nawet barkę, która służyła do polowania na foki. To wspaniałe okno w przeszłość, pozwalające zrozumieć, jak trudne i fascynujące było życie rybaków na tym wyjątkowym wybrzeżu.

Muzeum jest obiektem sezonowym, czynnym w okresie letnim. W pozostałych miesiącach roku można je odwiedzić po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem (obecnie synem Pana Juliusza). To miejsce, w którym historia i tradycja wciąż żyją i przenoszą nas w czasy, których już nie ma, ale które wciąż są obecne w naszej wyobraźni.

Szukasz noclegu nad morzem?

Zobacz apartamenty